Skip to main content Scroll Top

Het in 1991 opgerichte Comité R/I houdt toezicht op de twee Belgische inlichtingendiensten: de Veiligheid van de Staat (VSSE) en de Algemene Dienst Inlichting en Veiligheid (ADIV). Samen met het Comité P controleert het de werking van het Coördinatieorgaan voor de dreigingsanalyse (OCAD).

Het in 1991 opgerichte Comité R/I houdt toezicht op de twee Belgische inlichtingendiensten: de Veiligheid van de Staat (VSSE) en de Algemene Dienst Inlichting en Veiligheid (ADIV). Samen met het Comité P controleert het de werking van het Coördinatieorgaan voor de dreigingsanalyse (OCAD).

NIEUWS

HOU ME OP DE HOOGTE

Wil je automatisch het laatste nieuws van het Comité ontvangen?

OVER ONS

Het Comité R/I houdt toezicht op de twee Belgische inlichtingendiensten: de Veiligheid van de Staat (VSSE) en de Algemene Dienst Inlichting en Veiligheid (ADIV). Samen met het Comité P controleert het tevens de werking van het Coördinatieorgaan voor de dreigingsanalyse (OCAD). Het treedt op als gegevensbeschermingsautoriteit op het vlak van de nationale veiligheid en neemt het voorzitterschap en de griffie waar van het Beroepsorgaan inzake veiligheidsmachtigingen en -adviezen. Het is ook het externe meldingskanaal voor integriteitsschendingen binnen de inlichtingendiensten.

2025 in cijfers

7

.
toezichtonderzoeken
.

63

.
klachten en aangiften ingediend bij het Comité
.

3 135


gecontroleerde bijzondere inlichtingenmethoden
.

4

adviezen over een ontwerp van wet, van koninklijk besluit of van circulaire

385

beroepen ingediend bij het Beroepsorgaan

12

vattingen in het kader van het toezicht op de bijzondere inlichtingenmethoden

Raadpleeg het activiteitenverslag 2025 voor meer informatie over onze activiteiten.

PUBLICATIES

ACTIVITEITENVERSLAGEN

Ieder jaar publiceert het Comité een activiteitenverslag met algemene conclusies over de werking van de inlichtingendiensten.

TOEZICHTRAPPORTEN

Zodra een toezichtsonderzoek werd afgerond, stelt het Comité een verslag op dat wordt voorgelegd aan de Begeleidingscommissie van de Kamer van volksvertegenwoordigers en de bevoegde minister(s), waarna het kan beslissen om het verslag openbaar te maken.

JURIDISCHE ADVIEZEN

Het Comité brengt op verzoek advies uit over elk ontwerp van wet, van koninklijk besluit of van circulaire dat gaat over de werking van de inlichtingendiensten en van het OCAD. Het verleent ook adviezen in het kader van zijn bevoegdheden als gegevensbeschermingsautoriteit.

KLACHTEN, AANGIFTEN OF VERZOEKEN

Eenieder kan bij het Comité R/I terecht met een klacht over:

MELDING VAN EEN INTEGRITEITSSCHENDING

Als extern meldingskanaal is het Comité bevoegd om integriteitsschendingen binnen de Algemene Dienst Inlichting en Veiligheid (ADIV) en de Veiligheid van de Staat (VSSE) te behandelen overeenkomstig de wet van 8 december 2022 (ook wel ‘Klokkenluiderswet’ genoemd).

Iedereen die in een beroepscontext informatie kreeg over een mogelijke integriteitsschending binnen de ADIV of de VSSE kan een melding doen. Het kan daarbij gaan om personeelsleden (huidige of vroegere medewerkers, contractuelen, statutairen of gedetacheerden), stagiairs, vrijwilligers, zelfstandige medewerkers, leden van een partnerdienst van de ADIV of de VSSE, leveranciers of onderaannemers, enz.

CONTACT

Een vraag?

Een vraag over de beroepsprocedures inzake veiligheidsmachtigingen en -adviezen?